UkrainianPolish

БАРВИСТИЙ СВІТ ТАЛАНТУ ТЕТЯНИ БАЛБУС

Друк PDF
Оксана ЗУБ
 
 
   
Творча співпраця і товариські стосунки колективу музею Юліуша Словацького із Тетяною Балбус зав'язалися ще на початку діяльності нашого закладу. Це - талановита художниця, майстриня декоративно-прикладного мистецтва, прекрасний педагог, чудова людина і, зрештою, вродлива жінка.
Важко нині перелічити вернісажі, презентовані нею у музейній виставковій залі! А скільки всього їх було у художниці - і персональних, і колективних - в інших локаціях Кременця, Тернополя, Вишнівця, Збаража, Харкова, Києва, Острога, Перемишля, Кракова, Варшави... Так само в багатьох містах України і світу "прописалися" і її роботи.  
   До малювання пані Тетяна пристрастилася змалку. За її словами, ця любов передалася на генетичному рівні - від батька та дядька. Вихована у творчій інтелігентній родині, початкову мистецьку освіту здобувала в Тернопільській художній школі. Далі, неначе сходинки до успіху, були: навчання у Київському художньо-промисловому технікумі, робота художником-оформлювачем у Бердянську, здобування освіти у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва і знову роки праці - на посаді  художника по тканинах Черкаського шовкового комбінату. Як бачимо, свій дар від Бога вона наполегливо розвивала і шліфувала. Після переїзду до Кременця починається нова життєва сторінка - вона стає педагогом: спочатку викладачем образотворчого мистецтва Кременецького ПТУ № 6 (нині - технічний ліцей), а згодом - Кременецького педагогічного коледжу ім. Т. Г. Шевченка, нині це Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія, де Тетяна Анатоліївна обіймає посаду доцента кафедри  мистецьких дисциплін та методик їх викладання. За цікавим збігом обставин доля привела її  до того ж вузу, де здобували педагогічну філологічну освіту її батьки (тоді, у 50-тих, це був учительський інститут). Крім того, бачити прекрасне в навколишньому світі і відображати його художніми засобами вона навчає молодших школярів у Кременецькій школі мистецтв ім. М. Вериківського. 
   Бурхливій творчій енергії мисткині можна тільки по-доброму позаздрити! Як мріяла з юних літ, вона активно і успішно! займається творчістю, вдало поєднуючи її з педагогічною діяльністю. Художній стиль пані Тетяни неповторний і оригінальний, мистецький почерк добре впізнаваний серед поціновувачів, а роботи відзначаються плавністю ліній, яскравим соковитим різнобарв'ям кольорів та позитивом.
   Умілим рукам Тетяни Балбус "підкорились" багато різноманітних технік, вона експериментує з матеріалами і засобами: олія, гуаш, акварель,  акрил, аплікація, графіка, колаж, ткацтво, витинанка, розпис, текстильна писанка та інше. Але найголовніше - всі її роботи цікаві, світлі, теплі, добрі,  жіночні і, поза сумнівом, - відображають внутрішню сутність авторки.  За власним зізнанням художниці, вона не любить похмурих кольорів - ні у творчості, ані в житті, тому найбільше полюбляє зображувати квіти і квіткові композиції. Вона сама називає ці картини портретами-образами, які асоціюються у мисткині з певною подією, особою, іноді - настроєм і навіть ароматом. Часто малює з натури, але більш до вподоби створювати уявні образи, фантазувати, стилізуючи реальні форми, немовби обрамлюючи звичайну, здавалось би, квітку містичним фоном. Це її власна авторська техніка.
     У багатьох картинах нашої талановитої землячки присутні елементи народної художньої творчості, колорит національного мистецтва: вона створює художні  композиції зі стилістичними зображеннями писанок, казкових птахів та звірів,  чудесних квітів, геометричних орнаментів...  У творчому доробку Тетяни Балбус є диптихи, триптихи, тематичні серії. 
   Надзвичайною популярністю у шанувальників користуються різноманітні сувенірні вироби майстрині. Вона розписує тарелі, декорує шнуром та оракалом (кольорова самоклеюча плівка) пляшки, глечики, вази, кухлі, горнятка, виготовляє так звані писанки-нитянки, прикрашає орнаментами скриньки для коштовностей. А які барвисті і яскраві у неї хустки, наволочки, сумки та навіть сукні, принтовані авторськими малюнками! Як і кожна жінка, пані Тетяна любить прикраси. І власноруч створює дуже цікаву біжутерію - кольє, підвіски, сережки, використовуючи природні матеріали: кераміку, натуральне каміння, лляні та вовняні нитки, стрічки. 
   Енергійна та цілеспрямована, позитивна і оптимістична, ця жінка зуміла об'єднати навколо себе колег-однодумців. Ще у 2003 році вона зініціювала створення жіночого мистецького гурту "Палітра". Тоді до нього увійшли п'ять художниць, нині він налічує уже 12 членкинь. Творча діяльність гурту активізувала мистецьке життя Кременця: малярки постійно організовують виставки своїх картин, беруть участь у художніх пленерах, ярмарках, фестивалях, конкурсах, показах, стають справжньою окрасою щорічних Днів міста та традиційного літературно-мистецького форуму "Діалог двох культур", який організовує і проводить музей Юліуша Словацького. Мисткині охоче відгукуються на пропозиції районної та обласної влади представити свої творчі надбання на численних заходах різних рівнів. Тетяна Анатоліївна - багаторічний незмінний керівник цього творчого колективу і справжній його "локомотив". А ще вона - засновниця і очільниця студентського художнього об'єднання "Натхнення" та дитячого гурту юних поціновувачів пензля "Веселка". Саме завдяки її активності і наполегливості місто і регіон мали можливість познайомитися із творчістю художників-початківців краю. Студентські та дитячі художні вернісажі неодноразово демонструвалися у нашому музеї, завдяки чому кременчанам відкрилися нові імена. У музейній фондозбірні нині зберігається чимало робіт Тетяни Балбус та її вихованців.
   Мистецькі здобутки та виставкова активність Тетяни Балбус високо оцінена державою - у серпні 2017 року вона отримала почесне звання  - Заслужений майстер народної творчості України. Художниця також є членом Національної спілки майстрів народного ми­стецтва України, нагороджена численними грамотами, подяками та дипломами, її роботи увійшли до каталогів престижних виставок в Україні та за кордоном. 
   У сімейному житті -- пані Тетяна у колі однодумців. Усі її найрідніші - творчі люди. Чоловік Іван, за фахом теж художник (свого часу вони навчалися в одному вузі), знаний містянам як музикант-виконавець. Діти - син Олександр та донька Юлія теж обрали творчі професії. Олександр Балбус, який нині мешкає в Чикаго, - відомий композитор, музикант, автор-виконавець, аранжувальник, звукорежисер та музичний продюсер, творець студії звукозапису і старт-ап проєкту "Vera Music", власник URC Radio. Ці грані своєї професії називає багатьма мазками однієї картини. Свого часу працював з багатьма зірками української та російської естради: Іриною Білик, Ольгою Поляковою, Гайтаною, Віталієм Козловським, Златою Огнєвич, Катею Бужинською, Dzidzio, Олександром Сєровим, Таїсією Повалій, Олександром Малініним ... Нещодавно став членом (один лише з трьох українців) американської національної академії мистецтва та науки звукозапису "Греммі", яка щорічно вручає однойменну премію. За кордоном Олександр позиціонує себе як український композитор і пропагує українську музику в США та Європі, виступає ведучим різноманітних концертів та музичних шоу. Донька Юлія - випускниця Київського національного університету культури і мистецтв за спеціальністю "дизайнер одягу", мешкає в столиці, володіє власною творчою майстернею, де реалізує свої мистецькі ідеї. 
   Любляча дружина з 35-річним подружнім стажем, мама, бабуся, господиня дому, пані Тетяна не позбавлена звичайних життейських турбот. Тому і заслуговує на повагу її творча праця, невичерпна фантазія, море цікавих ідей, нових задумів, які вона наполегливо і з незмінною усмішкою на вустах втілює в життя! Так тримати!